Procedura składania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w PUP Częstochowa

Print Drukuj

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi jest składane przez polski podmiot powierzający wykonywanie pracy, w celu wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. Oświadczenie wpisane przez powiatowy urząd pracy do ewidencji oświadczeń uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, jeżeli praca wykonywana jest na warunkach określonych w tym oświadczeniu.

Forma składania oświadczeń

Od dnia 01 czerwca 2025 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz wszelkie dokumenty w tej sprawie polski podmiot składa  wyłącznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.

Instrukcja poprawnego złożenia wniosku: 

  1. wejdź na stronę www.praca.gov.pl 
  2. wybierz na stronie głównej „Zatrudnianie cudzoziemców"
  3. wybierz "Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom" 
  4. z dostępnej listy urzędów wybierz Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie 
  5. przejdź do edycji wniosku, wypełnij go, dołącz załączniki i wyślij.

W przypadku problemów z wypełnianiem formularza prosimy o zgłaszanie ich pod nr telefonu: 19524 (Zielona Linia).

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, dołącza do oświadczenia:

  1. kopię ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek;
  2. dowód wpłaty;
  3. oświadczenie o niekaralności pracodawcy (oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi).; 
  4. jeśli w sprawie działa pełnomocnik, należy załączyć upoważnienie (wzór pełnomocnictwa - znajduje się w dokumentach do pobrania).

Uwaga: Powiatowy urząd pracy odmawia dokonania wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń jeżeli cudzoziemiec nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków wykonywania pracy w zawodzie regulowanym, w przypadku gdy wniosek dotyczy zezwolenia na pracę w tym zawodzie.

Złożenie niekompletnego oświadczenia lub bez kompletu załączników będzie skutkowało wezwaniem przez organ prowadzący sprawę do uzupełnienia braków formalnych. Nieuzupełnienie braków formalnych w przewidzianym terminie spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania. 

Powiatowy urząd pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń lub odmawia wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń w drodze decyzji w terminie:

  • 7 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia, jeżeli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego;
  • 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia, w sprawach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Terminy liczone są od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:

  1. podjęciu pracy przez cudzoziemca - w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy; 
  2. niepodjęciu pracy przez cudzoziemca - w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.

Polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, powiadamia urząd, który dokonał wpisu, że cudzoziemiec nie podejmie pracy lub zakończył pracę przed dniem zakończenia pracy określonym w tym oświadczeniu (pracodawca rezygnuje z powierzenia pracy cudzoziemcowi lub definitywnie zakończył z nim współpracę). Wskutek tych powiadomień, wpis oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń ulega unieważnieniu z mocy prawa.

Powiadomień, o podjęciu, niepodjęciu, zakończeniu pracy dokonuje się za pomocą portalu praca.gov.pl.

Niedopełnienie obowiązku informowania o podjęciu lub niepodjęciu pracy bądź przekazanie nieprawdziwych informacji o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca podlega karze grzywny. 

Podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi, przed złożeniem oświadczenia, dokonuje wpłaty w wysokości 100 zł.

Opłatę można uiścić przez Internet, w banku lub urzędzie pocztowym na rachunek: 

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie
ul. Szymanowskiego 15
42-217 Częstochowa
17 1030 1104 0000 0000 9324 2005

Dowód wpłaty winien zawierać następujące dane:

  • nazwę podmiotu dokonującego wpłaty (pełna nazwa/imię i nazwisko oraz adres siedziby/miejsca zamieszkania pracodawcy)
  • przedmiot/tytuł dokonanej wpłaty (złożenie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi)
  • dane cudzoziemca (pełne imię i nazwisko cudzoziemca, dla którego składane będzie oświadczenie).
Informacje o publikacji dokumentu


Komunikat dotyczący dokonywania wpłat za zatrudnienie cudzoziemców

Print Drukuj
W związku z wdrożeniem przez Bank Handlowy w Warszawie S.A. wzmożonego systemu monitorowania transakcji pod kątem Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. oraz przepisów przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone Ameryki koniecznym jest dokonywanie wpłat za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca oraz za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu dokonania wpisu w ewidencji oświadczeń indywidualnie dla danego cudzoziemca.

Szczegóły płatności zostają poddawane przez Bank analizie pod kątem zgodności z przepisami ww. ustawy oraz przepisów, w zakresie sankcji. Ze względu na potencjalny związek transakcji z osobą objętą sankcjami, Bank wstrzymuje realizację dokonanej przez Podmiot płatności (w łącznej kwocie za kilka osób, nawet gdy weryfikowany jest jeden z cudzoziemców) w celu zbadania jej pod kątem sankcji.

W związku z powyższym dokonywanie wpłat w jednej transakcji dla wielu cudzoziemców może spowodować wydłużenie terminu rozpatrywania wszystkich spraw objętych wpłatą.
 
Informacje o publikacji dokumentu