Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (V)

Print Drukuj
Logo PO WER

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie od 01.01.2021 r. do 31.12.2022 r. realizował projekt pn.: "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (V)", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa I Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy - projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim.

Wsparciem w ramach projektu objęto 782 uczestników/czek (min. 60% kobiet tj. 429 kobiet) w wieku 18-29 lat (które nie ukończyły 30 roku życia na dzień rozpoczęcia udziału w projekcie), w tym osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie jako bezrobotne, spośród których co najmniej:
  • 80% stanowiły osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w POWER 2014-2020;
  • 40% stanowiły osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj. osoby: z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach.
Osobą z kategorii NEET jest osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki, czyli nie pracuje (jest osobą bezrobotną), nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym), nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy; w procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni). Kształcenie formalne w trybie stacjonarnym rozumiane jest jako kształcenie w systemie szkolnym na poziomie szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej, szkoły ponadgimnazjalnej, jak również kształcenie na poziomie wyższym w formie studiów wyższych lub doktoranckich realizowanych w trybie dziennym.

Projekt skierowany był w pierwszej kolejności do osób w trudnej sytuacji na rynku pracy tj.:
  • osób z niepełnosprawnościami,
  • osób długotrwale bezrobotnych (w przypadku osób poniżej 25 roku życia osobami długotrwale bezrobotnymi są osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy, natomiast w przypadku osób w wieku 25 lat lub więcej – osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy). Do okresu bezrobocia zalicza się również okres pozostawania bez pracy przed rejestracją w urzędzie,
  • osób o niskich kwalifikacjach (osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie tj.: osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, ponadpodstawowym).
Ponadto zapewniono możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom/czkom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO (uczestników/czek projektów, którzy otrzymali pomoc w postaci aktywizacji społecznej, a potrzebują wsparcia w postaci instrumentów aktywnej polityki rynku pracy - komplementarność działań podejmowanych przez podmioty realizujące projekty w CT 8 i 9).

Projekt nasz zakładał indywidualne podejście do uczestników/czek projektu poprzez zidentyfikowanie i zdiagnozowanie potrzeb osoby młodej w zakresie doskonalenia zawodowego (opracowanie lub aktualizacja dla każdego uczestnika/czki projektu Indywidualnego Planu Działania).

Uczestnicy/czki projektu byli/ły kierowani/ne na formy wsparcia zgodnie z opracowaną ścieżką aktywizacji.

Każdy uczestnik/czka projektu był/a objęty/ta usługą pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego.
W ramach projektu wdrażane były poniższe formy wsparcia:
  • staże dla 470 osób,
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dla 156 osób,
  • refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla 108 osób,
  • prace interwencyjne dla 48 osób.
Tutejszy Urząd ogłaszał nabory wniosków na poszczególne formy wsparcia realizowane w projekcie. Informacje o naborach można było znaleźć w zakładce - "Aktualności".
W ramach projektu pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (V)" wymagane było zapewnienie w okresie czterech miesięcy wysokiej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Okres czterech miesięcy, w ciągu których należało udzielić wsparcia liczony był od dnia przystąpienia do projektu.

Projekt zakładał osiągnięcie określonej efektywności zatrudnieniowej. Kryterium efektywności zatrudnieniowej odnosił się do odsetka osób, które podjęły pracę w okresie do trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyły udział w projekcie. Projekt pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (V)" zakładał wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie:
  • 44% dla uczestników/czek w najtrudniejszej sytuacji (w tym imigranci, reemigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3) - osiągnięto 86,14 %,
  • 59,5 % dla osób nienależących do ww. grup - osiągnięto 91,53 %.Termin realizacji projektu: 01.01.2021 - 31.12.2022.
Wartość projektu wynosiła 12 551 657,46 zł. Wkład UE zgodnie z budżetem Projektu EFS: 10 578 536,90 zł.
 
Informacje o publikacji dokumentu