Osoby, których dotyczy nabór wniosków:
Wniosek składa pracodawca. Wsparcie dotyczy zarówno pracodawcy jak i zatrudnionych przez niego pracowników. Pracownicy winni być zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.Wnioskowane kształcenie ustawiczne musi zakończyć się w nieprzekraczalnym terminie do 30.11.2019 r. Preferowane będą wnioski pracodawców, którzy nie otrzymali wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2019.
Miejsce składania wniosków:
Wnioski w sprawie przyznania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyjmowane będą w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, ul. Szymanowskiego 15, pok. 3, w godzinach od 7.30 do 14.00.Dodatkowe informacje:
W roku 2019 zostały przyjęte następujące priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego:Priorytet 1. Wparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Priorytet 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości.
Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Priorytet 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet 5. Wsparcie kształcenie ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu.
Priorytet 6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Starosta rozpatruje wnioski złożone w ogłoszonym przez Urząd terminie naboru.
Przy rozpatrywaniu wniosków starosta uwzględnia, zgodnie z rozporządzeniem:
- Zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.