Публикатор

Nabór wniosków o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej - EFS+



Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie informuje, iż od dnia 31.07.2023 r. do wyczerpania środków finansowych przyznanego limitu otwiera nabór wniosków o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej w ramach projektu pn. "Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.05 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, Działanie FESL.05.01 Aktywizacja zawodowa poprzez PUP.

Maksymalna kwota dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej wynosi 30 000,00 zł.

Wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej należy złożyć na druku z logo Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – EFS+. Do wniosku bezrobotny ubiegający się o środki składa wymagane załączniki.

O Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu "Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie" może ubiegać się osoba, która jest zarejestrowana w Urzędzie jako bezrobotna minimum 7 dni licząc od dnia rejestracji.

Nabór wniosków dotyczy osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie oraz w Gminnym Centrum Pracy w Koniecpolu , w szczególności:
  1. osób młodych w wieku 18-29 lat (tj. osób, które nie ukończyły 30 roku życia na dzień rozpoczęcia udziału w projekcie), zwłaszcza: z grupy NEET (tj. nie pracuje, nie kształci się  i nie szkoli), samotnie wychowujące dzieci, opuszczające pieczę zastępczą, pochodzenia migranckiego;
  2. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
  • kobiety,
  • osoby w wieku 50 lat i więcej,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby o niskich kwalifikacjach. 
Osobą z kategorii NEET jest osoba w wieku 18-29 lat, która spełnia łącznie trzy następujące warunki, czyli nie pracuje (jest osobą bezrobotną), nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki), nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy; w procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).
W przypadku osób długotrwale bezrobotnych rozumie się osoby bezrobotne pozostające w rejestrze PUP przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych. Natomiast osoby o niskich kwalifikacjach to osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie, tj.: osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, ponadpodstawowym.

Projekt zakłada w 2023 roku wypłatę środków na podjęcie działalności gospodarczej dla 150 osób bezrobotnych.

Ze wszystkimi osobami bezrobotnymi poniżej 30 roku życia, które będą ubiegać się o środki na podjęcie działalności gospodarczej, Doradcy Klienta przeprowadzą ocenę umiejętności/kompetencji cyfrowych. W przypadku zdiagnozowania deficytu umiejętności/kompetencji cyfrowych koniecznym będzie ich uzupełnienie.

Do składania wniosków o dofinansowanie podjęcie działalności gospodarczej zaprasza się
w szczególności bezrobotnych, którzy planują uruchomić działalność gospodarczą w branżach związanych z poniżej wymienionymi umiejętnościami/kompetencjami,w szczególności:
  • cyfrowymi (czyli wykorzystującymi w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe),
  • niezbędnymi do pracy w sektorze zielonej gospodarki (czyli takiej, która jest oparta na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność, a także na zarządzaniu środowiskowym w przedsiębiorstwach,
  • istotnymi dla regionalnych/lokalnych specjalizacji (zawody deficytowe zgodne z barometrem zawodów na rok 2023),
  • związanymi z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi (zawody występujące jako deficytowe zgodnie z barometrem zawodów na rok 2023).

Miejsce składania wniosków:

Prawidłowo wypełniony wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej EFS+ wraz z załącznikami należy złożyć osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, ul. Szymanowskiego 15, pok. 122 (I piętro) w godzinach od 7.30 do 14.00 oraz w Gminnym Centrum Pracy w Koniecpolu, ul. Rzeczna 29, pok. 4 w godzinach od 7.30 do 14.00.
Wniosek podlega ocenie i rozpatrzeniu zgodnie z określonymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie procedurami.
 
Osoba bezrobotna, która zamierza ubiegać się o przyznanie dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej, w związku z koniecznością spełnienia wymogów dotyczących rekrutacji do projektu, winna w dniu złożenia wniosku odbyć wizytę u Doradcy Klienta (z uwzględnieniem pokoju, do którego się zgłasza).
Podczas wizyty w Urzędzie Pracy niezbędne jest posiadanie aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Wymagane dokumenty:

Procedury, kryteria oraz druk wniosku o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej
w ramach niniejszego projektu dostępne są w zakładce: Dokumenty do pobrania / Bezrobotni i poszukujący pracy / Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej (EFS+).
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display