Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (IV)

Print Drukuj


Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie od 01.01.2019 r. do 30.06.2021 r. realizował projekt pn.: "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (IV)", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy - projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Głównym celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim.
 
Wsparciem w ramach projektu objęto 3058 uczestników/czek; grupę docelową stanowiły:
  1. osoby bezrobotne  - 1104 osoby (579 kobiet) w wieku 18-29 lat, które nie ukończyły 30 roku życia na dzień rozpoczęcia udziału w projekcie, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie  jako bezrobotne oraz 2 osoby (2 kobiety), które powróciły do projektu po formie wsparcia instrumenty dofinansowania i posiadały status osoby pracującej w chwili przystąpienia do projektu, w tym:
    • osoby, które nie uczestniczyły w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET) - 1100 osób (576 kobiet);
    • osoby długotrwale bezrobotne - 310 osób (153 kobiety);
    • osoby z niepełnosprawnościami - 14 osób (5 kobiet);
    • osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy (tj. osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach) - 770 osób (339 kobiet);
  2. pracownicy podmiotów, na których wynagrodzenia przekazywane były dofinansowania oraz osoby fizyczne, które otrzymały dofinansowanie do prowadzenia działalności gospodarczej - 2029 osób (893 kobiety), w tym 75 osób powracających po aktywnych formach wsparcia (51 kobiet). 

Uczestnicy/czki projektu objęci zostali/ły kompleksowym wsparciem zgodnie z opracowaną ścieżką aktywizacji:
  • przygotowanie lub zaktualizowanie IPD - 1106 osób;
  • pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe - 1106 osób;
  • staże - 661 osób;
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej - 209 osób;
  • bony na zasiedlenie - 52 osoby;
  • refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - 137 osób;
  • prace interwencyjne - 47 osób;
  • instrumenty dofinansowania - 2029 osób. 
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zapewniał możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom/czkom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO (uczestnikom/czkom projektów, którzy otrzymali pomoc w postaci aktywizacji społecznej, a potrzebowali wsparcia w postaci instrumentów aktywnej polityki rynku pracy - komplementarność działań podejmowanych przez podmioty realizujące projekty w CT 8 i 9).
 
Projekt zakładał osiągnięcie określonej efektywności zatrudnieniowej. Kryterium efektywności zatrudnieniowej odnosi się do odsetka osób, które podjęły pracę w okresie do trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyły udział w projekcie. Projekt pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (IV)" zakładał wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie:
  • 42% dla uczestników/czek w najtrudniejszej sytuacji (w tym imigranci, reemigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3);
  • 57% dla osób nienależących do ww. grup. 
Środki wydatkowane na realizację zadań w ramach Projektu EFS pn.: "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (IV)" - 19 204 319,27 zł.
 
Informacje o publikacji dokumentu